Wycieczka do Krakowa

W dniu 21 października 2019 roku w ramach kulturoznawczo – historycznego projektu „Kulturalny Kraków” uczniowie klasy 8b wraz z wychowawcą oraz panią Iwoną Dądelą odwiedzili gród Kraka. Pierwszą część ich wyprawy stanowiła lekcja historii w krakowskich Podziemiach Rynku Głównego, dotycząca życia codziennego w średniowiecznym Krakowie, którą prowadziła pani dr Justyna Kutrzeba – Synowiec. Uczniowie 8b dowiedzieli się m.in. czym zajmowali się mieszkańcy Krakowa w czasach średniowiecznych, jak wyglądały ich domy, jaką nosili biżuterię a także w co najczęściej się ubierali. Niektórzy mogli nawet przymierzyć elementy średniowiecznych strojów, zważyć się na dawnej wadze oraz poczuć atmosferę ówczesnego targu.

Drugą część wyjazdu klasa 8b spędziła przy ul. Starowiślnej 21 w Teatrze Współczesnym, gdzie, w kameralnej atmosferze uczniowie obejrzeli spektakl pt. „Kamienie na szaniec” w reż. Bartosza Jarzymowskiego, będący znakomitą alternatywą dla filmu o tym samym tytule. Po spektaklu w tajniki zawodu aktora wprowadził klasę Maksymilian Czarnecki - aktor grający rolę „Rudego”. Wyjaśnił, a właściwie pokazał, na czym ten zawód polega, dał też przepis na dobry spektakl. Niektórzy uczniowie mogli wystąpić na scenie, odgrywając poszczególne epizody, a także nauczyć się aktorskich tricków oraz takich czynności jak obsługiwanie teatralnej kurtyny.

Kolejna odsłona krakowskich kulturoznawczych wojaży uczniów naszej szkoły już niebawem.